Zastosowanie i zalety minikoparki

Sprawne wykonanie prac ziemnych wymaga wyposażenia przez firmy budowlane w odpowiedniej klasy narzędzia. Potrzeby rynku budowlanego cały czas się zmieniają. Obecnie coraz mniej prac wykonuje się narzędziami ręcznymi. Nawet w trudno dostępnych miejscach aby przyspieszyć postęp prac budowlanych firmy starają się używać nowoczesnych maszyn. Dlatego przy drobnych pracach ziemnych, szczególnie przy których ważna jest precyzja wykonania i jest ograniczona przestrzeń do manewrowania, każda firma budowlana powinna mieć możliwość wynajęcia minikoparki z doświadczonym operatorem.

Charakterystyka minikoparki

Jak sama nazwa wskazuje minikoparka to mniejsza gabarytowo wersja koparki. Z głównych elementów składających się na budowę minikoparki można wyróżnić napęd gąsienicowy oraz łyżkę. Dzięki gąsienicom minikoparka może pracować w miejscach o trudnym podłożu (grząski grunt), z jakim nie radzą sobie pojazdy kołowe. W zależności od wymagań prac budowlanych można wyróżnić trzy rodzaje łyżek: zabierakowe, wygarniające i chwytakowe. Różnią się one między sobą kształtem, szerokością i zastosowaniem. Przykładowo łyżka chwytakowa służy do oczyszczania i pogłębiania koryt rzecznych i kanałów oraz ma zastosowanie w załadunku i wyładunku.

Układy hydrauliczne w nowoczesnych minikoparkach zapewniają wysokie parametry pracy oraz pozwalają na montaż wielu osprzętów. Dzięki temu minikoparki są maszynami uniwersalnymi i popularnymi, mającymi zastosowanie w pracach elektroinstalacyjnych, gazowniczych, wodno-kanalizacyjnych,  kształtowania terenu oraz innych pracach ogólnobudowlanych. Minikoparki zdobywają swoją popularność również dzięki łatwemu transportowi. Minikoparkę można przetransportować za pomocą przyczepki samochodowej lub lawety.

Gdzie używa się minikoparki?

Minikoparka świetnie znajduje swoje zastosowanie w specjalistycznych, precyzyjnych pracach na niewielkich obszarach budowlanych. Minikoparki używane są przede wszystkim do prac w budownictwie, telekomunikacji, drogownictwie i w wielu innych działach gospodarki. Prace ziemne z użyciem tego sprzętu polegają zazwyczaj na kopaniu rowów i kanałów melioracyjnych, wykonywaniu wykopów pod fundamenty,  linie telefonicznie i światłowody, wykonywanie otworów pod słupy ogrodzeniowe, a także pod instalacje przydomowe ( prąd, gaz, woda, kanalizacja ).

Minikoparki mogą znacznie ułatwić ciężkie i żmudne wykopy ziemne. Warto zatem zainteresować się wynajmem minikoparki.  Firmy budowlane mają w swojej ofercie wynajem minikoparki z operatorem. Doświadczony operator w minikoparce szybko wykona prace budowane, które ręcznie przeprowadza się przez kilka dni. Firma ZRB Kamil z Katowic ma w swojej ofercie wynajem minikoparki z operatorem z wieloletnim doświadczeniem.