Jakie roboty budowlane zaliczane są do robót ziemnych?
Do robót ziemnych zalicza się roboty budowlane obejmujące odspajanie, przemieszczanie, układanie i zagęszczanie gruntu z ewentualnym jego ulepszaniem dodatkami mineralnymi i spoiwami oraz z doraźnym i trwałym odwodnieniem.
Na czym polegają prace przygotowawcze poprzedzające roboty ziemne?
Roboty ziemne powinny być poprzedzone pracami przygotowawczymi polegającymi na: ustaleniu kategorii gruntu, ustaleniu poziomu wód gruntowych, oczyszczeniu terenu, usunięciu przeszkód, przeprowadzeniu dokładnego rozeznania odnoście istniejącego uzbrojenia terenu.
Co należy zrobić, aby prowadzić roboty ziemne w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej czy centralnego ogrzewania?
Gdy roboty ziemne prowadzone są w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej lub centralnego ogrzewania należy określić bezpieczną odległość (w pionie i poziomie), w jakiej mogą być wykonywane te roboty. Należy zapewnić nad nimi fachowy nadzór techniczny. Odległość określa kierownictwo robót w porozumieniu z właściwymi jednostkami, w których zarządzie znajdują się instalacje. Prace ziemne zawsze muszą być wykonywane według dokumentacji robót ziemnych.
W jakim celu przeprowadza się kopanie rowów poszukiwawczych?
Kopanie rowów poszukiwawczych przeprowadza się w celu ustalenia położenia przewodów lub instalacji.
Jeżeli odspajanie gruntu odbywa się na głębokości większej niż 40 cm, należy wykonać wyłącznie je sposobem ręcznym.
Co wchodzi w skład dokumentacji robót ziemnych?
W skład dokumentacji robót ziemnych wchodzą:
- dokumentacja geotechniczna oraz ewentualnie geologiczno-inżynierska,
- projekt robót ziemnych,
- wyniki kontrolnych badań gruntów i materiałów użytkowych w robotach ziemnych,
- wyniki badań laboratoryjnych i dokonane na ich podstawie zmiany technologii wykonywanych robót,
- protokoły odbiorów częściowych i końcowych robót,
- operaty geodezyjne,
- książka obmiarów
Projekt robót ziemnych powinien mieć taki zakres, aby rozwiązywał wszystkie problemy warunkujące prawidłowe i bezpieczne wykonywanie robót ziemnych i obiektu budowlanego. Ponadto powinien zapewniać bezpieczeństwo projektowanego obiektu i urządzeń już istniejących, a także umożliwić obmiar i wycenę robót.
Jakie utrudnienia mogą wystąpić podczas wykonywania robót ziemnych maszynami budowlanymi?
Podczas wykonywania robót ziemnych mogą wystąpić utrudnienia, które będą miały wpływ na przyjętą technologię, wydajność robót i zakres ich mechanizacji. Do utrudnień tych należą:
- podmokłe podłoże gruntowe, mogące powodować zapadanie się ciężkich maszyn budowlanych,
- oblepianie się narzędzi lepkim gruntem, w wyniku czego narzędzia robocze (łyżki) nie mogą być całkowicie opróżnione, co z kolei zmniejsza ich objętość.
- praca pod wodą przy wszelkiego rodzaju pogłębianiu kanałów oraz w gruntach nawilgoconych,
- trudności w manewrowaniu środkami transportowymi odwożącymi urobek, szczególnie przy dużej pochyłości drogi i przy ruchu środków transportowych w wykopie,
- zamarzanie gruntu przy pracy w okresie zimowym, co powoduje zwiększenie trudności odspajania urobku i konieczność jego rozmrażania.
Jeżeli planują Państwo inwestycję budowlaną i potrzebują wynająć maszyny budowlane różnego rodzaju to serdecznie zapraszamy. Działamy na terenie Katowic i całego województwa Śląskiego. Dysponujemy do wynajęcia wraz z doświadczonymi operatorami: koparkami, koparkoładowarkami, samochodami ciężarowymi oraz minikoparkami.