Operator koparki to aktualnie jeden z najbardziej opłacalnych zawodów. Fachowcy zarabiają bardzo dobre pieniądze w budownictwie na terenie Katowic, Bytomia czy Gliwic. Niestety coraz częściej brakuje wykwalifikowanych operatorów koparek i dlatego są oni nieustannie poszukiwani do pracy w branży budowlanej. Praca ta jest zwykle dostępna 'od zaraz’, dlatego fachowcy posiadający odpowiednie uprawnienia nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia w Katowicach i innych miastach województwa śląskiego. Ze względu na to, że na rynku pracy brakuje odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, można zaobserwować ich ogromny deficyt w sektorze budowlanym. Warto podkreślić, że żeby zarabiać kilka tysięcy złotych miesięcznie jako operator nie trzeba mieć ukończonych żadnych studiów ani posiadać certyfikatów. Aby móc podjąć pracę na tym stanowisku wystarczy mieć ukończone 18 lat, wykazywać się zdrowiem oraz zdobyć uprawnienia na sprzęt budowlany, czyli operatora koparki, ładowarki lub koparko-ładowarki.
Jakie rodzaje koparek występują?
Do każdej z prowadzonych prac budowlanych należy używać odpowiednich maszyn. Profesjonalne firmy budowlane posiadają w swojej flocie kilka rodzajów koparek:
- koparki przedsiębierne znajdujące się na dnie wykopu podczas pracy;
- koparki podsiębierne, które pracują na krawędzi wykopu i nie muszą zjeżdżać na dół;
- koparki chwytakowe, które stosuje się głównie w gruntach nawodnionych do wybierania ziemi z wody lub mokrych terenów;
- koparki zbierakowe, czyli uniwersalne maszyny do głębokich wykopów;
- minikoparki – najbardziej popularne maszyny, głównie ze względu na gabaryty. Używa się ich do wykopywania gruntu pod kable, rury lub inne instalacje.
Koparki różnią się od siebie także podwoziem i w związku z tym wyróżniamy ich dwa rodzaje: kołowe i gąsienicowe.
Jakie wymagania stawiane są operatorom maszyn budowalnych?
Wspominałem już o tym we wcześniejszym akapicie, ale podkreślę to ponownie – jednym z ważniejszych wymagań jest ukończenie 18 roku życia. Co jednak istotne – kandydat na operatora koparki lub koparko-ładowarki wcale nie musi posiadać prawa jazdy kat. B. Należy jednak pamiętać o tym, że w pracy może dojść do sytuacji, w których konieczne będzie przetransportowanie koparki na terenie tego samego miasta (np. Katowic), a wtedy bez prawa jazdy nie będzie możliwe poruszanie się drogami publicznymi.
Warunkiem niezbędnym do podjęcia pracy jako operator koparki jest posiadanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora koparki i koparko-ładowarki. Najważniejsze predyspozycje kandydata umożliwiające mu pracę w tym zawodzie to: spostrzegawczość, precyzja i ogólny dobry stan zdrowia.
Jak wygląda szkolenie na operatora koparki?
W zależności od naszych potrzeb lub potrzeb pracodawcy istnieją trzy różne kursy na operatora maszyn budowalnych:
- kurs operatora koparek jednonaczyniowych,
- kurs operatora ładowarek jednonaczyniowych,
- kurs operatora koparko-ładowarki.
Samo szkolenie podzielone jest na dwa etapy: teoretyczny i praktyczny. Na początku kursanci muszą przyswoić wiedzę teoretyczną, która obejmuje: zapoznanie się z budową i zasadą działania maszyn budowlanych, serwisem i obsługą, bezpieczeństwem i higieną pracy na miejscu wykopów oraz panującymi zasadami przy wykonywaniu robót ziemnych. Gdy kandydaci na operatorów mają odpowiednie zaplecze teoterczyne, mogą przystąpić do części praktycznej. Dzięki temu, że odbywa się ona w terenie, kursanci mają możliwość poznania pracy w maszynie oraz wykonywania zadań, pomagających im zdobyć wymagane doświadczenie. Po zakończeniu szkolenia na kandydatów czeka egzamin państwowy na uprawnienia operatora koparki. Aby uzyskać pozytywny wynik, należy najpierw zdać część teoretyczną a następnie praktyczną. Po zdanym egzaminie otrzymuje się świadectwo potwierdzające ukończenie kursu, państwowe uprawnienia do wykonywania pracy operatora koparki lub koparko-ładowarki oraz uzyskuje się wpis w książeczce operatora.
Ile kosztuje kurs i ile można zarobić jako operator koparki w Katowicach?
Uprawnienia operatora koparki to dokumenty, które naprawdę warto posiadać. Ceny kursów wahają się w granicach: 1500-2500 zł. Kwoty te różnią się w zależności od miasta, w którym są organizowane (Katowice, Zabrze) oraz od tego, co dokładnie znajduje się w ofercie kursu. Warto zwracać uwagę, czy w cenę wliczone są koszty badań lekarskich, materiałów do zajęć oraz samego egzaminu. Cena ta może początkowo odstraszać, ale należy pamiętać o tym, że w porównaniu do zarobków jakie czekają na operatora, kurs taki może się już zwrócić po 1-2 tygodniach pracy na tym stanowisku. Doświadczony operator koparki i koparko-ładowarek jest w stanie zarabiać nawet 5-6 tys. Niewątpliwie są to bardzo dobre zarobki i każda osoba szukająca pracy powinna zastanowić się nad tym, czy nie warto spróbować swoich sił jako operator. Warto również śledzić stronę internetową katowickiej firmy www.kamil-buduje.pl, ponieważ co jakiś czas pojawiają się na niej nowe oferty pracy (także z wakatami na stanowiska operatorów).