Roboty ziemne występują najczęściej w pierwszym etapie budowy. Stanowią samodzielną dziedzinę, zarówno ze względu na znaczny udział tych robót przy wznoszeniu obiektów budowlanych i inżynierskich, jak i na ich charakter. Do robót ziemnych zalicza się roboty obejmujące odspajanie, przemieszczanie, układanie i zagęszczanie gruntu z ewentualnym jego ulepszaniem dodatkami mineralnymi i spoiwami oraz z doraźnym lub trwałym odwodnieniem.
Technologia wykonania robót ziemnych
Wszystkie roboty ziemne posiadają podobne technologie wykonania godnie z schematem:
Roboty ziemne -> Roboty przygotowawcze -> Odspajanie gruntu, przemieszczanie lub załadunek -> Transport i rozładunek gruntu -> Wyrównanie gruntu -> Zagęszczanie gruntu
Ze względu na kształt i wymiary budowli, roboty ziemne dzielą się na:
- Roboty skupione (budownictwo ogólne i przemysłowe),
- Roboty liniowe ( budownictwo komunikacyjne, wodne i energetyczne).
Oczywiście w poszczególnych przypadkach na budowach występują różne rodzaje robót ziemnych z podziałem, który przedstawiono poniżej.
Wszystkie roboty ziemne powinny być poprzedzone pracami przygotowawczymi, polegającymi na:
- ustaleniu kategorii gruntu,
- ustaleniu poziomu wód gruntowych,
- oczyszczeniu terenu,
- usunięciu przeszkód (np. starych fundamentów),
- przeprowadzeniu dokładnego rozeznania odnośnie istniejącego uzbrojenia terenu.
Następnym etapem prac jest:
- wyznaczenie robót ziemnych w terenie,
- wykonanie odpowiedniego zabezpieczenia przed wodami opadowymi, powierzchniowymi i gruntowymi,
- zaznaczeni w terenie, określonych w projekcie lub stwierdzonych podczas przeprowadzonego rozpoznania, kolizji robót z istniejącymi instalacjami lub innymi obiektami.
Gdy roboty ziemne prowadzone są w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej, centralnego ogrzewania, gazowej, itp., należy określić bezpieczną odległość (w pionie i w poziomie), w jakiej mogą być wykonywane te roboty i zapewnić nad nimi fachowy nadzór techniczny ze strony właścicieli ww. instalacji.
Generalnie wszystkie roboty ziemne muszą być wykonywane według dokumentacji robót ziemnych, a ta zgodnie z PN-99/B-06050 powinna obejmować:
- dokumentację geotechniczną oraz ewentualnie geologiczno-inżynierską,
- projekt robót ziemnych,
- wyniki kontrolnych badań gruntów i materiałów używanych w robotach ziemnych,
- wyniki badań laboratoryjnych i dokonane na ich podstawie zmiany technologii wykonywania robót,
- dziennik budowy,
- protokoły odbiorów częściowych i końcowych robót,
- operaty geodezyjne,
- książkę obmiarów.
Roboty ziemne oraz roboty przygotowawcze i towarzyszące powinny być wykonywane według projektu robót ziemnych.
Co zawiera projekt robót ziemnych
W przypadku niewielkich obiektów, dla których roboty ziemne mogą być bezpiecznie wykonywane na podstawie projektu budowlanego, można nie sporządzać projektu robót ziemnych.
Projekt robót ziemnych powinien mieć taki zakres, aby rozwiązywał wszystkie problemy warunkujące prawidłowe i bezpieczne wykonywanie robót i budowli. Powinien zapewniać bezpieczeństwo projektowanej budowli ziemnej i urządzeń już istniejących, a także umożliwić obmiar i wycenę robót.
Należy pamiętać, że przy robotach ziemnych występują niejednokrotnie istotne utrudnienia, mające wpływ na przyjętą technologię, wydajność robót i zakres ich mechanizacji.
Do utrudnień należą:
- mokre podglebie, powoduje zapadanie się ciężkich maszyn; dla umożliwienia pracy trzeba grunt odwodnić, oraz strać się stosować maszyny budowlane wyposażone w szerokie gąsienice,
- oblepianie się narzędzi lepkim gruntem, tzw. adhecja, w wyniku czego narzędzia nie mogą być całkowicie opróżnione, co z kolei zmniejsza ich pojemność,
- mała miąższość podkładów odspajanych za pomocą maszyn, co powoduje częściowe napełnianie narzędzia roboczego,
- trudności w manewrowaniu środków transportowych odwożących urobek, szczególnie przy dużej pochyłości drogi i przy ruchu środków transportowych w wykopie,
- zamarzanie gruntu przy pracy w okresie zimowym, co powoduje zwiększenie trudności odspajania urobku i konieczność jego rozmrażania.
Wielu Klientów docierających do naszego biura w Katowicach otrzymuje informację o możliwości wykonania prac ziemnych na ich budowie oraz chętnie proponujemy najlepsze rozwiązania w temacie wynajmu maszyn budowlanych.