Do czego służą koparkoładowarki? – Budowa i charakterystyka techniczna

Koparkoładowarki to samobieżne wszechstronne maszyny, które sprawdzają się w wielu obszarach zastosowania, jak: wykonywanie wykopów, podnoszenie ciężkich przedmiotów, załadunek, funkcja dźwigu, przenoszenie materiałów, budownictwo, recykling, rolnictwo i wiele innych.

Koparkoładowarki są wyposażone w dwa osprzęty robocze: osprzęt koparkowy oraz osprzęt ładowarkowy. Koparkoładowarki łączą w sobie cechy dwóch rodzajów maszyn do robót ziemnych, tj. koparek jednonaczyniowych i ładowarek. W związku z tym techniki pracy są podobne do technik przewidzianych dla koparek i ładowarek.

Uniwersalność tych maszyn świadczy o tym, że są to maszyny zastępujące przy małych zakresach robót zarówno ładowarki, jak i koparki jednonaczyniowe. Dodatkowo dzięki zastosowaniu różnych narzędzi roboczych montowanych do osprzętów roboczych zwiększa się ich zakres zastosowań. Koparkoładowarki mogą być stosowane w budownictwie przemysłowym, cywilnym i drogowym, a także rolnictwie. Dzięki osprzętowi koparkowemu operator jest w stanie m.in. kopać rowy, profilować ściany wykopu, podnosić ładunki lub pracować młotem hydraulicznym jeżeli młot jest zamontowany na szybkozłączu.

W zależności od spoistości gruntu, w którym pracuje koparkoładowarka, należy dobierać i montować łyżki odpowiedniej szerokości i krawędzi tnącej. Niewłaściwy dobór łyżki powoduje konieczność powtarzania ruchu roboczego skrawania w celu całkowitego napełniani łyżki, co obniża wydajność koparkoładowarki.

Osprzętem koparkowym wykonywać można roboty ziemne w gruntach I-IV kategorii, natomiast osprzętem ładowarkowym można pracować jedynie w gruntach kategorii I lub wyższych, ale spulchnionych i niezleżałych.

Typowy cykl roboczy koparki składa się z następujących czynności:

  • napełnianie łyżki,
  • podnoszenie osprzętu koparkowego,
  • obrót osprzętu koparkowego i opróżnianie łyżki,
  • powrót w miejsce następnego napełnienia łyżki.
koparkoładowakta Katowice

Podział koparkoładowarek ze względu na układ napędowy mechanizmu jazdy.

Ze względu na układ napędowy rozróżniamy koparkoładowarki z napędem mechanicznym, z napędem hydrokinetycznym (najczęściej spotykane rozwiązanie) oraz z napędem hydrostatycznym.

Wielkościami charakteryzującymi koparkoładowarki są: pojemność nominalna łyżki (m3), szerokość łyżki (mm), największy zasięg skrawania (mm), największa głębokość kopania (mm)

Dzięki swojej uniwersalności koparkoładowarki wykorzystywane są w niemal każdym mieście w Polsce – również Katowice oferują wiele firm które w swojej flocie wyposażone są w koparkoładowarki. Zapraszamy do naszego katowickiego biura, wszystkich którzy zainteresowani są wynajmem koparkoładowarki z operatorem lub chcieliby omówić inne szczegóły współpracy.